Seks a obowiązki domoweJohn Gottman, wieloletni dyrektor zajmującego się badaniem związków Instytutu Gottmana w Seattle, twierdzi, że sek­sualnemu zaangażowaniu sprzyja partnerstwo w związku, gotowość do dzielenia się obowiązkami. Co istotne, Gottman odkrył, że mężczyźni wykonujący prace domowe i opieku­jący się dziećmi uprawiają seks częściej niż ci, którzy ich unikają. Są też postrzegani przez partnerki jako bardziej seksowni. Nasi czytelnicy po­winni jednak pamiętać: badanie dowiodło pewnej korelacji, a nie związku przyczynowo-skutkowego. Obowiązki domowe ani nie są przyczynkiem do zbliżenia, ani go nie utrudniają. Gottman stwierdza po prostu, że ludzie, którzy współpracują ze sobą w domu, współpracują też w łóżku.
Socjolożka Constance Gager z Uniwersytetu Stanowego w Montclair przeprowadziła własne badania i odkryła, że dzielenie się obowiązkami domowymi pomaga parom zachować intymną więź. Badaczka poddała analizie kwestionariusze wypełnione przez tysiące osób i podobnie jak Gottman dowiodła, że im więcej mężczyzna bierze na siebie domowych obowiązków, tym więcej uprawia seksu. To samo dotyczyło kobiet. Różni­ca między poszczególnymi parami nie polegała na tym, czy wykonywali tę czy inną pracę, ale ile wkładali w to energii.
Źródło: Virginia Rutter, Coaching Focus nr 5/2014

2 komentarze:

  1. szkoda, że nie podano szczegółów tych badań... określenie "przebadano tysiące osób", albo "przeprowadziła własne badania i odkryła", jakoś nie pokazuje wartości merytorycznej tych badań i nie buduje zaufania.
    przy takim temacie, oczekiwałbym podania pytań kontrolnych z kwestionariuszy, wyników procentowych, wielkości grupy kontrolnej i całości wniosków. zarówno cząstkowych jak i finalnych. szkoda... :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe - nie wiem czy się zgadzam z konkluzją badaczek bo nie znam szczegółów badań, aczkolwiek wygląda to ciekawie ....


    Czas chyba zakasać rękawy :)

    OdpowiedzUsuń